Dokumentacja środowiskowa

Opracowanie dokumentacji środowiskowej

Korzystanie ze środowiska, w ramach prowadzenia działalności gospodarczej jest dozwolone po uzyskaniu stosownych pozwoleń wydawanych przez właściwe organy ochrony środowiska ustalające zakres i warunki korzystania ze środowiska.

Oferujemy Państwu kompleksowe opracowanie wniosków wraz z niezbędnymi załącznikami do uzyskania pozwoleń i/lub decyzji

z zakresu ochrony środowiska.

  • Postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko

Procedura oceny oddziaływania na środowisko to bardzo skomplikowany proces,

w związku z czym oferujemy Państwu pełne wsparcie w czasie uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach: od opracowania dokumentacji do czasu wydania decyzji przez urząd. W zależności od rodzaju przedsięwzięcia sporządzana jest karta informacyjna przedsięwzięcia bądź wymagana jest pełna ocena wpływu przedsięwzięcia na środowisko – raport o oddziaływaniu na środowisko.

  • Operaty wodnoprawne

Operaty stanowią załącznik do wniosku o wydanie pozwoleń w zakresie prowadzenia gospodarki wodno-ściekowej. Zgodnie z Art. 389 oraz 390 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku Prawo wodne pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na:

  • usługi wodne,
  • szczególne korzystanie z wód,
  • długotrwałe obniżenie poziomu zwierciadła wody podziemnej,
  • rekultywację wód powierzchniowych lub wód podziemnych,
  • wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów,
  • wykonanie urządzeń wodnych,
  • regulację wód, zabudowę potoków górskich oraz kształtowanie nowych koryt cieków naturalnych,
  • zmianę ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód, mającą wpływ na warunki przepływu wód,
  • prowadzenie przez wody powierzchniowe płynące oraz przez wały przeciwpowodziowe obiektów mostowych, rurociągów, przewodów w rurociągach osłonowych lub przepustów,
  • prowadzenie przez śródlądowe drogi wodne oraz przez wały przeciwpowodziowe napowietrznych linii energetycznych i telekomunikacyjnych,
  • lokalizowanie na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią nowych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, a także nowych obiektów budowlanych,
  • gromadzenie na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią ścieków, odchodów zwierzęcych, środków chemicznych, a także innych materiałów, które mogą zanieczyścić wody, oraz prowadzenie na tych obszarach odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, w tym ich składowania.
  • Wnioski z zakresu gospodarki odpadami 

Prowadzenie działalności gospodarczej może wymagać uzyskania następujących decyzji administracyjnych związanych z gospodarowaniem odpadami:

  • Pozwolenie na wytwarzanie odpadów powstających w związku z eksploatacją instalacji,
  • Zezwolenie na zbieranie odpadów,
  • Zezwolenie na przetwarzanie odpadów.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami (Ustawa o odpadach oraz Prawo ochrony środowiska) jako załącznik do wszystkich powyższych wniosków należy do Urzędu złożyć również operat przeciwpożarowy.

Nasz zespół może zaproponować Państwu kompleksową obsługę w tym zakresie – zarówno opracowanie wniosku o wydanie pozwolenia lub zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami jak i przygotowanie operatu przeciwpożarowego.

  • Dokumentacje związane z emisją gazów i pyłów do powietrza

Emisja zanieczyszczeń gazów i pyłów do powietrza w określonych przypadkach dozwolona jest po uprzednim uzyskaniu pozwolenia lub dokonaniu zgłoszenia instalacji do odpowiedniego urzędu.

Instalacje takie jak instalacja spawalnicza, instalacja do powlekania, suszarnia czy instalacja do magazynowania materiałów sypkich (silosy) to instalacje emitujące do powietrza rozmaite substancje. Jeśli emisja odbywa się w sposób zorganizowany, czyli np. poprzez komin lub przy pomocy wentylacji mechanicznej, wprowadzanie substancji do powietrza z tych instalacji wymaga z reguły pozwolenia.

Dla niektórych instalacji pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza jest wymagane także wtedy, gdy emisja następuje w sposób niezorganizowany.

Są takie przypadki, kiedy wprowadzanie substancji z instalacji do powietrza nie wymaga pozwolenia. Niektóre instalacje niewymagające pozwolenia wymagają natomiast zgłoszenia. Więcej na ten temat dowiesz się kontaktując się z Działem Środowiska.

Realizację każdego projektu nadzorujemy od początku, do końca, tzn.: od opracowania dokumentacji i złożenia jej do urzędu, aż do uzyskania stosownych pozwoleń.

Koszt wykonania dokumentacji w ramach postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko zaczyna się od kwoty 4000 zł. Minimalny koszt wykonania wniosków o decyzje sektorowe to 2000 zł. Ceny zależą od zakresu opracowania i ustalany jest z każdym klientem indywidualnie.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu naszymi specjalistami z działu środowiska.