Opracowanie dokumentacji wypadków przy pracy
- Strona główna
- Opracowanie dokumentacji wypadków przy pracy
Dokumentacja wypadków przy pracy
Dokumentacja powypadkowa
W przypadku, kiedy w zakładzie pracy dojdzie do wypadku przy pracy, pracodawca jest zobligowany do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, dokonać jego kwalifikacji prawnej, zastosować środki zapobiegające podobnym wypadkom w przyszłości oraz przygotować pełną dokumentację powypadkową. Całość tych działań może zostać zlecona podmiotowi zewnętrznemu, który dzięki swojemu doświadczeniu oraz odpowiednim środkom wypełni wszystkie niezbędne dokumenty.
W jakich sytuacjach możemy mówić o tym, że doszło do wypadku przy pracy?
Za wypadek przy pracy, zgodnie z art. 3 ust.1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. 2002 nr 199 poz. 1673), uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
- Wypadkiem przy pracy traktuje się również przypadki które miejsce miały w trakcie podróży służbowej, przy realizacji poleceń ze strony organizacji związkowych działających u pracodawcy.
Za śmiertelny wypadek przy pracy, zgodnie z art. 3 ust. 4 wyżej wymienionej ustawy, uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku.
Za ciężki wypadek przy pracy, zgodnie z art. 3 ust. 5 wyżej wymienionej ustawy, uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, takie jak: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej lub inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu, a także choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie albo trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała.
Za zbiorowy wypadek przy pracy uważa się wypadek, któremu w wyniku tego samego zdarzenia uległy co najmniej dwie osoby.