Zgłaszanie Nieprawidłowości i Ochrona Sygnalistów
Jak to się stało, że Unia Europejska (UE) wprowadziła przełom zakresie ochrony sygnalistów?
Do tej pory w obszarze Europy, zwłaszcza w krajach wschodniej części, anonimowe zgłaszanie nieprawidłowości kojarzyć się mogło raczej negatywnie. W ostatnich latach sygnaliści ujawnili szereg nieprawidłowości związanych m.in. z aferami podatkowymi, naruszeniami w zakresie przetargów oraz nieuczciwej konkurencji.
Dotychczasowy brak regulacji na poziomie unijnym, jak i rozbieżności między prawem poszczególnych państw członkowskich UE regulującymi ochronę sygnalistów powodował zatem, że niektórzy sygnaliści w ogóle nie byli objęci ochroną.
Dyrektywa Unijna nakłada obowiązek zapewnienia kanałów wewnętrznych zgłoszeń nieprawidłowości w obrębie organizacji, oraz ochronę osób które dokonują takiego zgłoszenia. Sygnalistą, czyli osobą zgłaszającą nieprawidłowość zgodnie z Dyrektywą może być zarówno pracownik, jak i były pracownik, zleceniobiorca, osoba rekrutowana bądź stażysta. Zgłoszenia może również dokonać osoba nie związana bezpośrednio z pracodawcą, czyli dostawca lub jego pracownicy, podwykonawcy lub osoby z rodzin pracowników. Ochroną muszą być objęte także osoby pomagające w zgłoszeniu naruszenia, a ich dane muszą być w sposób właściwy chronione.
Oferujemy usługę wdrożenia całej procedury począwszy od stworzenia kanałów wewnętrznych zgłoszeń, procedurę ochrony danych sygnalistów, po procedury zabezpieczające przed działaniami odwetowymi. Procedura przygotowana przez nas będzie spersonalizowana i dostosowana do warunków istniejących u Klienta.